Event-Plus in colaborare cu A&A Records si SpaceRay Music prezinta concertul de lansare al noului album Grimus, "Egretta". Pe 6 octombrie, ora 21:00, la Silver Church in Bucuresti, are loc lansarea albumului Egretta al trupei GRIMUS (Locul I in Guerrilla Topshow cu piesa “Face the Light” – luna trecuta; in prezent, locul I / II (variaza de la o saptamana la alta) in Guerrilla Topshow cu piesa Vanity).
Grimus sunt foarte mandri de rezultatul colaborarii cu producatorul britanic Adam Whittaker care s-a implicat in toate etapele inregistrarii albumului. Masteringul in schimb este opera lui UE Nastasi de la studiourile Sterling Sound din New York.
Pentru a sarbatori cum se cuvine, "balul" va fi deschis in cel mai pur stil britanic de catre Vetoes, veniti special din "perfidul" Albion. Pe langa "Egretta" desfasurata in toata amplitudinea sa, Grimus vor canta piesele ce i-au consacrat dar si o serie de piese inedite ce n-au mai "incaput" pe album, plus alte surprize.
Despre trupa GRIMUS
Cand spui Transilvania, te gandesti automat la un loc misterios, chiar intunecat dar care exercita un farmec aparte. Datorita povestilor pe care le-am tot auzit, acest taram din inima Romaniei starneste mai multe emotii decat oricare alt loc care iti vine in minte. Iar daca vrei sa gasesti trupa ideala care sa "interpreteze" coloana sonora a unui astfel de loc, Grimus este alegerea potrivita!
Grimus este o trupa clujeana de rock alternativ, infiintata in primavara anului 2005 la initiativa unor studenti bistriteni. Fosti membri ai trupei Revers, acestia au ales o noua titulatura (numele romanului de debut al scriitorului Salman Rushdie) in momentul in care au decis sa includa si claviaturi in noul sound.
www.kudika.ro
Lumea e plina de evenimente frumoase si demne de vazut si de apreciat, haideti sa le vedem .....
Se afișează postările cu eticheta Concerte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Concerte. Afișați toate postările
marți, 6 decembrie 2011
marți, 22 noiembrie 2011
Concert Iced Earth
ICED EARTH va ajunge pentru prima oară în România într-un concert găzduit de The Silver Church Club şi prezentat de Medien Holding Events.
ICED EARTH, formaţie reprezentativă pentru scena metal americană, a fost înfiinţată în 1985, în Tampa - Florida, creierul acesteia fiind chitaristul şi compozitorul Jon Schaffer. Stilul formaţiei se află la intersecţia sonorităţilor thrash metal, power metal, progressive metal şi speed metal. Jon Schaffer a început să cânte la chitară de la vârsta de 14 ani şi în anul 1985 a format trupa Purgatory în statul Indiana, însă, după ce s-a mutat în Florida şi a aflat de existenţa unei alte trupe cu acelaşi nume, a redenumit formaţia Iced Earth.
Numele “Iced Earth” este un tribut adus unui vechi prieten care a murit într-un accident de motocicletă, pentru care a compus piesa "Watching Over Me", care face parte de pe albumul “Something Wicked This Way Comes” (1998).
După numai un demo (“Enter the Realm”) Iced Earth reuşeşte să semneze cu prestigioasa casă de discuri Century Media cu care şi lansează la scurt timp, în 1991, primul album discografic intitulat “Iced Earth”.
Iced Earth se evidenţiază foarte repede pe scena metal americană şi europeană prin sound-ul original şi compoziţiile pieselor.
Printre albumele favorite ale lui Jon se numără “The Number of the Beast” semnat Iron Maiden, fapt pentru care include două cover-uri pe albumul “Tribute to the Gods”, un tribut adus mai multor formaţii metal ce au influenţat Iced Earth de-a lungul timpului: Iron Maiden, Kiss, Judas Priest, Metallica, Blue Öyster Cult, Alice Cooper, Black Sabbath si AC/DC.
În 1999 Jon Schaffer găseşte timpul necesar pentru a colabora cu Hansi Kürsch, vocalistul formaţiei Blind Guardian, pentru un super proiect de studio intitulat “Demons & Wizards”.
Jon Schaffer a fost nominalizat la categoria "Riff Lord" în cadrul Metal Hammer Golden Gods Awards 2008.
Şi pentru că Jon Schaffer doreşte să se exprime muzical în diferite stiluri, în 2010 lansează un nou proiect intitulat Sons of Liberty cu care lansează albumul “Brush-fires of the Mind” şi cântă în deschidere la numeroase concerte Iced Earth.
Anul acesta, la începutul lunii martie, solistul vocal Matt Barlow îşi anunţa retragerea, locul acestuia fiind luat de catre Stu Block, excelentul solist vocal al formaţiei canadiene Into Eternity. Cu siguranţă va începe un nou capitol în cariera formaţiei Iced Earth pe care fanii muzicii metal nu trebuie să-l rateze!
Deşi prin Iced Earth s-au perindat numeroşi muzicieni şi solisti vocali, fiecare a contribuit la creşterea valorii acestei trupe, rezultatul final fiind o formaţie cu un sound puternic, original şi cu un puternic impact vizual când vine vorba de prestaţiile live.
Numărul biletelor este limitat la 600, iar acestea se pot achiziţiona din reţeaua Eventim (Magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Humanitas si online pe www.eventim.ro) la urmatoarele preţuri:
75 lei pentru primele 150 bilete
85 lei pentru urmatoarele bilete, până la data de 21 noiembrie 2011
90 lei pentru biletele achiziţionate în ziua concertului, 22 noiembrie 2011. Acestea se achiziţionează DOAR la intrarea în locaţia evenimentului, în limita biletelor disponibile.
www.tscarena.ro
ICED EARTH, formaţie reprezentativă pentru scena metal americană, a fost înfiinţată în 1985, în Tampa - Florida, creierul acesteia fiind chitaristul şi compozitorul Jon Schaffer. Stilul formaţiei se află la intersecţia sonorităţilor thrash metal, power metal, progressive metal şi speed metal. Jon Schaffer a început să cânte la chitară de la vârsta de 14 ani şi în anul 1985 a format trupa Purgatory în statul Indiana, însă, după ce s-a mutat în Florida şi a aflat de existenţa unei alte trupe cu acelaşi nume, a redenumit formaţia Iced Earth.
Numele “Iced Earth” este un tribut adus unui vechi prieten care a murit într-un accident de motocicletă, pentru care a compus piesa "Watching Over Me", care face parte de pe albumul “Something Wicked This Way Comes” (1998).
După numai un demo (“Enter the Realm”) Iced Earth reuşeşte să semneze cu prestigioasa casă de discuri Century Media cu care şi lansează la scurt timp, în 1991, primul album discografic intitulat “Iced Earth”.
Iced Earth se evidenţiază foarte repede pe scena metal americană şi europeană prin sound-ul original şi compoziţiile pieselor.
Printre albumele favorite ale lui Jon se numără “The Number of the Beast” semnat Iron Maiden, fapt pentru care include două cover-uri pe albumul “Tribute to the Gods”, un tribut adus mai multor formaţii metal ce au influenţat Iced Earth de-a lungul timpului: Iron Maiden, Kiss, Judas Priest, Metallica, Blue Öyster Cult, Alice Cooper, Black Sabbath si AC/DC.
În 1999 Jon Schaffer găseşte timpul necesar pentru a colabora cu Hansi Kürsch, vocalistul formaţiei Blind Guardian, pentru un super proiect de studio intitulat “Demons & Wizards”.
Jon Schaffer a fost nominalizat la categoria "Riff Lord" în cadrul Metal Hammer Golden Gods Awards 2008.
Şi pentru că Jon Schaffer doreşte să se exprime muzical în diferite stiluri, în 2010 lansează un nou proiect intitulat Sons of Liberty cu care lansează albumul “Brush-fires of the Mind” şi cântă în deschidere la numeroase concerte Iced Earth.
Anul acesta, la începutul lunii martie, solistul vocal Matt Barlow îşi anunţa retragerea, locul acestuia fiind luat de catre Stu Block, excelentul solist vocal al formaţiei canadiene Into Eternity. Cu siguranţă va începe un nou capitol în cariera formaţiei Iced Earth pe care fanii muzicii metal nu trebuie să-l rateze!
Deşi prin Iced Earth s-au perindat numeroşi muzicieni şi solisti vocali, fiecare a contribuit la creşterea valorii acestei trupe, rezultatul final fiind o formaţie cu un sound puternic, original şi cu un puternic impact vizual când vine vorba de prestaţiile live.
Numărul biletelor este limitat la 600, iar acestea se pot achiziţiona din reţeaua Eventim (Magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Humanitas si online pe www.eventim.ro) la urmatoarele preţuri:
75 lei pentru primele 150 bilete
85 lei pentru urmatoarele bilete, până la data de 21 noiembrie 2011
90 lei pentru biletele achiziţionate în ziua concertului, 22 noiembrie 2011. Acestea se achiziţionează DOAR la intrarea în locaţia evenimentului, în limita biletelor disponibile.
www.tscarena.ro
miercuri, 16 noiembrie 2011
Tudor Gheorghe la Suceava
Tudor Gheorghe – Vremea nemâniei
Miercuri, 16 noiembrie 2011, incepand cu ora 19:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava va avea loc spectacolul Vremea nemâniei sustinut de Tudor Gheorghe.
Artistul va fi acompaniat de Orchestra Arkadia (Chişinau). Dirijor: Marius Hristescu.
Spectacol dedicat poetului Grigore Vieru.
Biletele au preturi cuprinse in 40-60 de lei
Miercuri, 16 noiembrie 2011, incepand cu ora 19:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava va avea loc spectacolul Vremea nemâniei sustinut de Tudor Gheorghe.
Artistul va fi acompaniat de Orchestra Arkadia (Chişinau). Dirijor: Marius Hristescu.
Spectacol dedicat poetului Grigore Vieru.
Biletele au preturi cuprinse in 40-60 de lei
luni, 24 octombrie 2011
Suie Paparude in Bucuresti - joi, 27octombrie
Joi, 27 octombrie, se redeschide sezonul de concerte la Wings Club, cu Suie Paparude. Pret intrare: 15 lei (un shot de tequila inclus).
Open doors: 21.00
Afterparty cu DJ Streetlight.
BONUS: Prima vizionare intr-un club bucurestean a clipului piesei “Moartea Boxelor”, care va fi lansat oficial, marti, 25 octombrie.
Suie Paparude inseamna:
Michi (Mihai Campineanu)
Bean (Alexe Marius Andrei)
Dobrica (Mihai Dobre)
Open doors: 21.00
Afterparty cu DJ Streetlight.
BONUS: Prima vizionare intr-un club bucurestean a clipului piesei “Moartea Boxelor”, care va fi lansat oficial, marti, 25 octombrie.
Suie Paparude inseamna:
Michi (Mihai Campineanu)
Bean (Alexe Marius Andrei)
Dobrica (Mihai Dobre)
vineri, 21 octombrie 2011
Concert Partizan
Concertul incepe dupa ora 21, iar intrarea costa 15 lei.
Pe scurt, povestea Partizan incepe demult si este povestea unor oameni indragostiti de multa vreme de muzica. Si, cum ar povesti chiar ei, intr-o buna zi, cum stateau Artan (Adrian Plesca) si Suedezu (Razvan Moldovan) intr-un Tico, s-au gandit sa-si faca o trupa. Apoi au gasit conceptul. La care se adauga anul 2001.
Pe scurt, povestea Partizan incepe demult si este povestea unor oameni indragostiti de multa vreme de muzica. Si, cum ar povesti chiar ei, intr-o buna zi, cum stateau Artan (Adrian Plesca) si Suedezu (Razvan Moldovan) intr-un Tico, s-au gandit sa-si faca o trupa. Apoi au gasit conceptul. La care se adauga anul 2001.
sâmbătă, 1 octombrie 2011
„Celelalte Cuvinte – 30 de ani”
12 concerte, 30 de ani, 3 ore de muzica, 5 artisti. Turneul aniversar „Celealte Cuvinte – 30 de ani” va trece prin 12 orase din tara, unele dintre ele, teritorii neexplorate inca de trupa.
Celelalte Cuvinte pleaca la intalnirea cu fanii din toata tara, multumindu-le, in acest fel, pentru fidelitatea cu care ii sustin de trei decenii.
Calendarul turneului este urmatorul:
-►4 noiembrie, Oradea – Club Blue Monday
-►5 noiembrie, Cluj Napoca – Irish Music Pub
-►9 noiembrie, Sibiu – Vintage Club
-►10 noiembrie, Timisoara – Setup
-►11 noiembrie, Resita – Rock Cafe
-►18 noiembrie, Constanta – Heaven’s Hell
-►19 noiembrie, Galati – Zodiar
-►25 noiembrie, Buzau – Cafeneaua Artistilor
-►26 noiembrie, Iasi – Club Hand
-►2 decembrie, Brasov – Centrul Cultural Reduta
-►3 decembrie, Targoviste – La Scriitori
Biletele se gasesc in cluburi, iar pentru Timisoara si Brasov, acestea pot fi cumparate din Reteaua Eventim si online pe www.eventim.ro.
Turneul se va incheia la Bucuresti, unde aniversarea va fi celebrata la Sala Palatului, in data de 8 decembrie, printr-un spectacol-concert pe masura trupei si a varstei.
Biletele sunt disponibile prin Reteaua Eventim: magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Humanitas, Carturesti si on-line pe www.eventim.ro.
Celelalte Cuvinte pleaca la intalnirea cu fanii din toata tara, multumindu-le, in acest fel, pentru fidelitatea cu care ii sustin de trei decenii.
Calendarul turneului este urmatorul:
-►4 noiembrie, Oradea – Club Blue Monday
-►5 noiembrie, Cluj Napoca – Irish Music Pub
-►9 noiembrie, Sibiu – Vintage Club
-►10 noiembrie, Timisoara – Setup
-►11 noiembrie, Resita – Rock Cafe
-►18 noiembrie, Constanta – Heaven’s Hell
-►19 noiembrie, Galati – Zodiar
-►25 noiembrie, Buzau – Cafeneaua Artistilor
-►26 noiembrie, Iasi – Club Hand
-►2 decembrie, Brasov – Centrul Cultural Reduta
-►3 decembrie, Targoviste – La Scriitori
Biletele se gasesc in cluburi, iar pentru Timisoara si Brasov, acestea pot fi cumparate din Reteaua Eventim si online pe www.eventim.ro.
Turneul se va incheia la Bucuresti, unde aniversarea va fi celebrata la Sala Palatului, in data de 8 decembrie, printr-un spectacol-concert pe masura trupei si a varstei.
Biletele sunt disponibile prin Reteaua Eventim: magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Humanitas, Carturesti si on-line pe www.eventim.ro.
sâmbătă, 24 septembrie 2011
MONARCHY - 30 septembrie 2011
Pe data de 30 septembrie 2011, incepand cu orele 18.00, trupa romaneasca de progressive metal MONARCHY va concerta in clubul Silver Church din Bucuresti, urmata de artistul japonez visual kei HITT.
Debutul european al lui HITT s-a produs in 2009 odata cu lansarea albumului “Kakkotsuke Man”
HITT este un artist atipic, chiar si pentru cunoscatori, cu un stil muzical deosebit: rock si piano rock cu influente jazzy.
MONARCHY - Totul a inceput in anii 90 cand Monarchy a luat fiinta prin Iulian Rob (Guitar) si Marian Leusteanu (Bass) fiind completata in curand cu sosirea tobosarului Geani Matei.Inca de la inceput, trupa s-a confruntat de multe ori cu schimbari ale membrilor, iar activitatea a fost reluata in 2009, odata cu sosirea lui Dragos Cretu (lead vocalist) si a lui Cornel Stefan (keyboards). In formula completa trupa a inceput sa lucreze la materialul nou, baietii fiind deja in studio pentru primul album ce va fi lansat in aceasta toamna.
Colaborarea baietilor de la Monarchy cu HITT continua cu un concert programat a se desfasura la Sofia, Bulgaria, in clubul Rock Theatre, pe data de 1 octombrie 2011.
Biletele sunt disponibile in magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Carturesti, Humanitas sau online pe www.eventim.ro.
www.stirileprotv.ro
Debutul european al lui HITT s-a produs in 2009 odata cu lansarea albumului “Kakkotsuke Man”
HITT este un artist atipic, chiar si pentru cunoscatori, cu un stil muzical deosebit: rock si piano rock cu influente jazzy.
MONARCHY - Totul a inceput in anii 90 cand Monarchy a luat fiinta prin Iulian Rob (Guitar) si Marian Leusteanu (Bass) fiind completata in curand cu sosirea tobosarului Geani Matei.Inca de la inceput, trupa s-a confruntat de multe ori cu schimbari ale membrilor, iar activitatea a fost reluata in 2009, odata cu sosirea lui Dragos Cretu (lead vocalist) si a lui Cornel Stefan (keyboards). In formula completa trupa a inceput sa lucreze la materialul nou, baietii fiind deja in studio pentru primul album ce va fi lansat in aceasta toamna.
Colaborarea baietilor de la Monarchy cu HITT continua cu un concert programat a se desfasura la Sofia, Bulgaria, in clubul Rock Theatre, pe data de 1 octombrie 2011.
Biletele sunt disponibile in magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Carturesti, Humanitas sau online pe www.eventim.ro.
www.stirileprotv.ro
Concert de jazz Al-kimia - 29 septembrie
Concertul incepe la ora 20:30, in barul timisorean Al-kimia.
Concertul face parte din seria "... on Jazz", ce isi propune promovarea jazz-ului eclectic, bogat in influente din alte stiluri muzicale.
Se vor prezenta compozitii originale ale membrilor cvartetului, piese din repertoriul jazz-ului autentic, dar si un tribut surpriza - toate piesele fiind imbogatite cu aparitii spontane de funk, rock, hip-hop sau electro.
Dupa concert va avea loc un After-Jazz Party sustinut de DJ Angel.
Concertul face parte din seria "... on Jazz", ce isi propune promovarea jazz-ului eclectic, bogat in influente din alte stiluri muzicale.
Se vor prezenta compozitii originale ale membrilor cvartetului, piese din repertoriul jazz-ului autentic, dar si un tribut surpriza - toate piesele fiind imbogatite cu aparitii spontane de funk, rock, hip-hop sau electro.
Dupa concert va avea loc un After-Jazz Party sustinut de DJ Angel.
joi, 22 septembrie 2011
In amintirea lui Freddie Mercury vor canta 9 trupe pe 22 septembrie
Pe scena vor urca 9 trupe, fiecare punandu-si amprenta proprie asupra melodiilor bine stiute. Vor fi duete inedite, momente speciale si proiectii din concertele Queen.
Gazda serii va fi actrita Irina Teodorescu, o mare fana a lui Freddie Mercury.
Prima trupa care va urca pe scena Jukebox Venue este La-La Band, cunoscuta publicului din serialul „Pariu cu viata”.
Trupa Oddisey vine din Suceava. Ascultatorii Rock Fm o cunosc din cadrul concursului „Wanted: Demo & Live”, in cadrul caruia Oddisey a fost una dintre cele mai sustinute trupe in cursa pentru marele premiu – sansa de a canta in deschidere la Bon Jovi.
Gazda serii va fi actrita Irina Teodorescu, o mare fana a lui Freddie Mercury.
Prima trupa care va urca pe scena Jukebox Venue este La-La Band, cunoscuta publicului din serialul „Pariu cu viata”.
Trupa Oddisey vine din Suceava. Ascultatorii Rock Fm o cunosc din cadrul concursului „Wanted: Demo & Live”, in cadrul caruia Oddisey a fost una dintre cele mai sustinute trupe in cursa pentru marele premiu – sansa de a canta in deschidere la Bon Jovi.
marți, 20 septembrie 2011
Internationala de Tatuaje vine la Bucuresti, pe 14-16 octombrie
Noptile vor fi petrecute in clubul Fire, incepand cu “welcoming party”-ul de joi si pana duminica seara la petrecerea de final a conventiei.
Renumiti artisti de peste hotare vor fi prezenti la World Trade Center Bucuresti pentru a-si arata maiestria: George Mavridis (Grecia), James Celtic Moon (Ungaria), Mitzu-Duck's Tattoo (Finlanda), Remis Cizauskas (Irlanda) si multi altii.
Daca in timpul zilei cei mai talentati artisti vor lucra de zor pe pielea romanilor veniti la conventie, ascultand muzica DJ-ului Radu Crisan, in timpul serilor conventiei va fi muzica live:
-► Joi - concertul „Up to Eleven”
-► Vineri - noapte nebuna cu Nightlosers. Original “Ethno-Blues-Band” din Romania, trupa recunoscuta pentru talentul de a impleti acustic muzicile traditionale din estul europei si „blues”-ul american, plusand in amestesc pasiune, umor, talent si dedicatie, va incepe noaptea de petrecere cu voie buna intr-un mare stil caracteristic.
-► Sambata - "Hellz Ballz - Romanian AC/DC tribute band” si Ski King (DE) - „urmasul lui Elvis Presley şi Johnny Cash”, ne vor tine in Fire pana la rasarit.
DJ Radu Crisan va mixa pe parcursul celor 3 zile de conventie.
Biletele: 30 RON pe zi, iar abonamentele costa 70 RON pentru intreaga perioada a Conventiei Internationale de Tatuaje.
In pret este inclus si accesul la afterparty-urile din Clubul Fire. Biletele pot fi achizitionate din reteaua magazinelor Diverta sau online, pe shop.artmania.ro si myticket.ro.
Renumiti artisti de peste hotare vor fi prezenti la World Trade Center Bucuresti pentru a-si arata maiestria: George Mavridis (Grecia), James Celtic Moon (Ungaria), Mitzu-Duck's Tattoo (Finlanda), Remis Cizauskas (Irlanda) si multi altii.
Daca in timpul zilei cei mai talentati artisti vor lucra de zor pe pielea romanilor veniti la conventie, ascultand muzica DJ-ului Radu Crisan, in timpul serilor conventiei va fi muzica live:
-► Joi - concertul „Up to Eleven”
-► Vineri - noapte nebuna cu Nightlosers. Original “Ethno-Blues-Band” din Romania, trupa recunoscuta pentru talentul de a impleti acustic muzicile traditionale din estul europei si „blues”-ul american, plusand in amestesc pasiune, umor, talent si dedicatie, va incepe noaptea de petrecere cu voie buna intr-un mare stil caracteristic.
-► Sambata - "Hellz Ballz - Romanian AC/DC tribute band” si Ski King (DE) - „urmasul lui Elvis Presley şi Johnny Cash”, ne vor tine in Fire pana la rasarit.
DJ Radu Crisan va mixa pe parcursul celor 3 zile de conventie.
Biletele: 30 RON pe zi, iar abonamentele costa 70 RON pentru intreaga perioada a Conventiei Internationale de Tatuaje.
In pret este inclus si accesul la afterparty-urile din Clubul Fire. Biletele pot fi achizitionate din reteaua magazinelor Diverta sau online, pe shop.artmania.ro si myticket.ro.
vineri, 9 septembrie 2011
Tom Jones - concert la Bucuresti
Organizatorii concertului Tom Jones care va avea loc la Bucuresti, pe 17 noiembrie, au venit cu precizari despre starea de sanatate a artistului, dupa aparitia in presa a unor informatii pe aceasta tema.
"Lui Sir Tom Jones i-a fost recomandat de catre medici sa nu sustina concertul din Monte Carlo in data de sambata, 27 august, din cauza unei severe deshidratari. Acest lucru a provocat o adanca dezamagire lui Tom, trupei, cat si tuturor celor care erau in legatura cu turul pe care acesta il sustinea. Concertul era ultimul dintr-un foarte de success tur care a durat 3 luni, iar multe dintre concerte s-au tinut in locatii in care temperatura era extrem de ridicata. Nu a fost vorba de nici un fel de problema cu inima, dupa cum s-a speculat in presa. Sir Tom si-a exprimat regretele pentru deranjul si dezamagirea provocate celor care ar fi venit sa se bucure de acest show. Le multumeste tuturor pentru intelegere si suport si spera sa revada fanii din Monte Carlo cat de repede posibil. Sir Tom a fost tratat si externat dupa o foarte scurta perioada de spitalizare si este acum intr-o stare buna de sanatate". - se arata in comunicatul transmis de organizatori, D & D East Entertainment SRL.
"Lui Sir Tom Jones i-a fost recomandat de catre medici sa nu sustina concertul din Monte Carlo in data de sambata, 27 august, din cauza unei severe deshidratari. Acest lucru a provocat o adanca dezamagire lui Tom, trupei, cat si tuturor celor care erau in legatura cu turul pe care acesta il sustinea. Concertul era ultimul dintr-un foarte de success tur care a durat 3 luni, iar multe dintre concerte s-au tinut in locatii in care temperatura era extrem de ridicata. Nu a fost vorba de nici un fel de problema cu inima, dupa cum s-a speculat in presa. Sir Tom si-a exprimat regretele pentru deranjul si dezamagirea provocate celor care ar fi venit sa se bucure de acest show. Le multumeste tuturor pentru intelegere si suport si spera sa revada fanii din Monte Carlo cat de repede posibil. Sir Tom a fost tratat si externat dupa o foarte scurta perioada de spitalizare si este acum intr-o stare buna de sanatate". - se arata in comunicatul transmis de organizatori, D & D East Entertainment SRL.
Autumn of Noise Festival
Clubul Underworld gazduieste pe 9 si 10 septembrie Autumn of Noise Festival. Vor fi doua seri de concerte organizate de La Chambre du Chat care se adreseaza amatorior de muzica, de la down-tempo, post-punk, noise, pana la alternative sau alternative metal.
Vineri, 9 septembrie:
Radare (down-tempo/doom, Ger)
Uma Swan (post-punk/shoegaze/noisepop, Ro)
Nomega (stoner/noise, Ro)
Sambata, 10 septembrie:
Umbre & Lumini (alternative, Ro)
Flesh Rodeo (alternative metal, Ro)
Monolit (sluge, Ro)
Concertele din cadrul Autumn Of Noise Festival care va avea loc in Underworld din Bucuresti in 9 si 10 septembrie 2011 vor incepe la ora 21. Intrarea va costa 15 lei/zi sau 25 pentru ambele seri.
Daca ti se pare un eveniment interesant,cu siguranta te-ar interesa si concertul Kwoon din Kulturhaus.
www.urban.ro
Vineri, 9 septembrie:
Radare (down-tempo/doom, Ger)
Uma Swan (post-punk/shoegaze/noisepop, Ro)
Nomega (stoner/noise, Ro)
Sambata, 10 septembrie:
Umbre & Lumini (alternative, Ro)
Flesh Rodeo (alternative metal, Ro)
Monolit (sluge, Ro)
Concertele din cadrul Autumn Of Noise Festival care va avea loc in Underworld din Bucuresti in 9 si 10 septembrie 2011 vor incepe la ora 21. Intrarea va costa 15 lei/zi sau 25 pentru ambele seri.
Daca ti se pare un eveniment interesant,cu siguranta te-ar interesa si concertul Kwoon din Kulturhaus.
www.urban.ro
Concert dub, electro & chill-out la Timisoara cu BEAT BANG!
Concertul care va avea loc in clubul A-kimia (str. V.V.Delamarina nr.1. Piata Libertatii) incepe la ora 21.00. Intrarea este libera.
Desi trupa a aparut pe piata muzicala in 2011, au existat putine aparitii LIVE.
"Pentru ca deja se simte evolutia artistica si grija fata de detaliu, asa ca se pot numi revelatia si prêt-à-porte-ul sonic al acestei veri." - sustin organizatorii evenimentului.
www.stirileprotv.ro
Desi trupa a aparut pe piata muzicala in 2011, au existat putine aparitii LIVE.
"Pentru ca deja se simte evolutia artistica si grija fata de detaliu, asa ca se pot numi revelatia si prêt-à-porte-ul sonic al acestei veri." - sustin organizatorii evenimentului.
www.stirileprotv.ro
ALEXANDRINA in Bucuresti - 11 septembrie 2011
Duminica, 11 septembrie 2011, Alexandrina va sustine un concert in Gradina Verde, Green Hours, de la ora 20.00.
Alexandrina este o artista originara din Republica Moldova, cunoscuta in Romania atat pentru muzica ei, cat si pentru pictura si poezie.
Piesa cu care a devenit cunoscuta publicului romanesc se numeste “Fata merge pe jos”.
Alexandrina canta in romana, franceza si rusa. Stilul sau muzical se incadreaza intre jazz si soul, chillout, rock, electronica, alternative, cu elemente inovatoare la nivelul compozitiei si versurilor.
Adesea apare pe scena alaturi de o trupa de instrumentisti, dar sustine recitaluri si singura, in formula voce-pian.
Alexandrina canta si picteaza in paralel. Cu aceeasi daruire isi transcrie gandurile si trairile in cantece acompaniate la pian, apoi le ilustreaza pe panza.
www.stirileprotv.ro
Alexandrina este o artista originara din Republica Moldova, cunoscuta in Romania atat pentru muzica ei, cat si pentru pictura si poezie.
Piesa cu care a devenit cunoscuta publicului romanesc se numeste “Fata merge pe jos”.
Alexandrina canta in romana, franceza si rusa. Stilul sau muzical se incadreaza intre jazz si soul, chillout, rock, electronica, alternative, cu elemente inovatoare la nivelul compozitiei si versurilor.
Adesea apare pe scena alaturi de o trupa de instrumentisti, dar sustine recitaluri si singura, in formula voce-pian.
Alexandrina canta si picteaza in paralel. Cu aceeasi daruire isi transcrie gandurile si trairile in cantece acompaniate la pian, apoi le ilustreaza pe panza.
www.stirileprotv.ro
Concert Partizan, UNPLUGGED, in Parcul Herastrau
Trupa Partizan te invita la un nou concert unplugged marca Artan, Suedezu, Robin si Radu, in Parcul Herastrau, la Cafeneaua Tete-a-Tete, langa Gradina Japoneza, vineri, 9 septembrie, de la 22.30. Pretul unui bilet: 20 de lei
Artan, Suedezu, Robin si Radu vor canta piese consecrate deja, care vor aparea pe noul album, cu lansare in aceasta toamna.
Trupa s-a infiintat pentru prima data in anul 2002. In 2005, a luat o pauza. Dupa alti 5 ani, fondatorii, Artan (Adrian Plesca) si Suedezu (Razvan Moldovan), prieteni de-o viata, au pus din nou pe picioare proiectul Partizan.
Relansarea a avut loc la Festivalul Peninsula (Targu-Mures).
“Pachetul nostru, adica muzica, textul si productia, depaseste un nivel de apetenta mediu, așa ca este nevoie de putina staruinta din partea ascultatorului, recompensa fiind un mod cu totul special de a te bucura de muzica. Recunosc, cu alte cuvinte, ca cine dorește să asculte muzica Partizan nu o poate face decat dand de la el putina sansa. Efort pe care Partizan il rasplateste cat poate de tare. Pe cuvantul meu de onoare”, spune Artan.
Artan, Suedezu, Robin si Radu vor canta piese consecrate deja, care vor aparea pe noul album, cu lansare in aceasta toamna.
Trupa s-a infiintat pentru prima data in anul 2002. In 2005, a luat o pauza. Dupa alti 5 ani, fondatorii, Artan (Adrian Plesca) si Suedezu (Razvan Moldovan), prieteni de-o viata, au pus din nou pe picioare proiectul Partizan.
Relansarea a avut loc la Festivalul Peninsula (Targu-Mures).
“Pachetul nostru, adica muzica, textul si productia, depaseste un nivel de apetenta mediu, așa ca este nevoie de putina staruinta din partea ascultatorului, recompensa fiind un mod cu totul special de a te bucura de muzica. Recunosc, cu alte cuvinte, ca cine dorește să asculte muzica Partizan nu o poate face decat dand de la el putina sansa. Efort pe care Partizan il rasplateste cat poate de tare. Pe cuvantul meu de onoare”, spune Artan.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)















